Když fotka opustí tělo, kde vznikla
Jakub Jirsák
Unikátním propojením byznys fotografie, grafiky a marketingu pomáhám firmám i živnostníkům vizuálně prezentovat jedinečnost jejich podnikání a tím zvyšovat zisky.

Jak pracuji s fotkami na počítači

Dnes vám dám nahlédnout pod pokličku mé práce. Podíváme se, co dělám s fotkou, když opustí tělo foťáku, kde vznikla.

Jedná se o jeden z mých postupů práce. Nehodí se na všechny fotky. Mám rád, když prodávám vizuálně dokonalé fotky. Vím, že se mi to vyplatí.

Pro vás budou třeba charakteristiské autentické fotky. Pro ně je perfekcionistický přístup kontraproduktivní.

Berte tuto ukázku prosím pouze jako nahlédnutí pod pokličku.

A teď už k věci. Když fotky opustí tělo foťáku, zamíří do počítače, připojeného ke kalibrovanému monitoru. Na něm vidím barvy tak, jak skutečně jsou. Nezkreslené. Kalibrace monitoru je něco jako naladění hudebního nástroje na komorní A.

Nejprve fotky třídím. Dávám si k nim různé značky, abych odlišil, které skončí v koši, protože mají zcela špatnou kompozici nebo nevyhovují technicky. Zároveň vybírám, které fotky se mi líbí víc, a které míň. Tohle několikrát zopakuji, dokud nevyberu nejlepší fotku z celé sady. Zásadně ale nemažu horší fotky, protože někdy v budoucnu se mi může hodit třeba trochu jiná kompozice. Jak vidíte v ukázce, fotky se mohou lišit jen nepatrně.

Už při výběru fotek si ty lepší upravím do správné barevnosti a expozice. Abych věděl, zda budou ve výsledku vypadat tak, jak jsem si plánoval. Potřebuji vidět, zda z nich něco „vydoluji“. Tento krok je celkem zásadní u fotek z venku. I tento krok je vidět v ukázce výše. Fotky, které mají srovnané barvy, mají v pravém dolním rohu symbol +/- a jsou označené různým počtem hvězdiček.

Dále pokračuji prací ve Photoshopu. Nejprve pomocí masky oddělím fotografii postavy od pozadí. Díky tomu můžu fotku posouvat kam potřebuji, a zároveň dokážu později lépe pracovat se vzhledem pozadí. Už v tomto kroku si vytvořím nějaké pozadí, které plánuji mít ve výsledné fotce.

Pak retušuji vše, co by mohlo na fotce působit rušivě a odvádět zbytečně pozornost diváka.

Používám k tomu druhý monitor – kalibrovaný grafický tablet s monitorem Wacom Cintiq.

Na fotce níže jsem dal inverzní barvy všem retuším. Vidíte, že kolem rukou je těch oprav skutečně hodně.

Uprostřed je vidět zvláštní čára. To je vyretušovaný vlasec, který jsem použil při samotném focení. Fotím sám sebe, a kontroluji na náhledové televizi pořízenou fotku. Zaostřeno mám manuálně na tuto později vyretušovanou nit, a ruce posouvám tak, aby byla ostrá správná část prstů. S automatickým ostřením jsem neměl dobrou zkušenost u tohoto typu fotek.

Když mám retuše hotové, pouštím se znovu do barevných úprav. Řeším zvlášť barevnost rukou, oblečení, kravaty a pozadí.

Ladím k sobě všechny prvky, aby výsledný obraz byl harmonický.

Jak vidíte v přehledu vrstev, snažím se udržovat si ve vrstvách pořádek. Pojmenovávám si je, a barevně odlišuji jednotlivé Skupiny vrstev. Červeně mívám pozadí, zeleně fotku, a modře barevné korekce. Šedě mívám označené pracovní vrstvy, které ve výsledném obrazu nejsou. Bývají to třeba označení středu nebo pomocné masky vrstev.

A takhle vypadá porovnání fotky jak opustila foťák a výsledné fotky určené k prodeji ve fotobankách.

Upravujete své fotky na počítači? A s jakým záměrem to děláte? Opravujete chyby nebo chcete pozvednout fotku na novou úroveň?

Jakub Jirsák
eBooky
Získejte unikátní znalosti ze světa byznys fotografie, které pozvednou vaše podnikání na novou úroveň. Mé jedinečné know-how, které jsem získával 15 let, jsem rozdělil do několika tematicky odlišných eBooků. Dohromady tvoří ucelený návod pro podnikatele, jak vytvářet úspěšné byznys fotografie svépomocí.
Konzultace
Pokud už nějaké byznys fotografie používáte, ale nejste si jistí, zda správně plní marketingové účely, můžete si se mnou domluvit konzultaci. Na vaše fotografie se podívám svým zkušeným okem. Prozkoumáme spolu jaký vytvářejí obraz vašeho podnikání. Probereme možnosti, jak je případně vylepšit.
Focení
Ideální řešení, pokud máte málo času a chcete mít fotografie a grafiku na profesionální technické úrovni. Do fotek vkládám své jedinečné znalosti, propojené s mou precizností a řadou let praxe.